הרצאה למחנכים
כיצד ניתן להציב גבול  תוך גישה חיובית לילד.
 
מחנכים רבים מכירים את התופעה של הפרעות בכתה, קללות, התחצפות ולא עלינו גם אלימות (פיזית או מילולית). הרבה זמן "מבזבז" המחנך על בעיות משמעת. לעיתים ילד אחד דומיננטי גורר אחריו להתנהגות שלילית את חבריו לכתה ולעיתים זו חבורה של כמה ילדים בעלי קשיים שונים אך "מדביקים" זה את זה וגוררים את השאר.
 
מדוע זה קורה?
ילדים בעלי קושי מסוים  מרגישים פגיעים ולא בטוחים, מרגישים מתוסכלים, מרגישים שהמחנך אינו רואה אותם. כלומר, אינו מבין את הקושי, התסכול, את הצורך שלו, המחשבות שלו ברגע זה. הילד מעיף כסא בכתה (או בגן) כדי לפרוק כעס או תסכול שהביא מהבית. מערכת החינוך מציבה דרישות ומפגישה את הילד עם חוסר האונים שלו לבצע משימות, חוקים, מטלות במסגרת בה הוא לומד.
 
המורה חייב וצריך להציב גבולות להיות סמכותי, לדעת מדוע הוא מציב גבול כזה או אחר. ויחד עם זאת להעצים את הילד. לחזק אותו, לעודד ולפרגן לו גם בהצלחות הכי קטנות שלו.
לזכור שחינוך הוא תהליך – המטרה היא האדם.
 
מה עושים כשמפריעים בשיעור?
לא להיכנס למאבקי כוח, הילדים חזקים מאיתנו ביכולות המניפולציה והיצירתיות שלהם. להגיד אני רואה שאתם נסערים. לשמוע אותם במשפט או שניים כשכל אחד מתייחס רק לעצמו באירוע ואז להגיד שחשוב ששיתפו בצורה מסודרת ולפגוש אותם בהפסקה לטפל בעניין. חשוב גם לחזק את שאר הילדים שנמנעו מלהשתתף באירוע.
על המורה לחזור על כללי המותר והאסור, בצורה ברורה ועניינית, לא בכעס וצעקות ולחזק התנהגות חיובית. "בזבוז" זמן כזה נותן לילדים תחושה של רוגע שמקשיבים ומטפלים בעניינם ובעתיד לא יהיה לתלמידים צורך ליצר סערה בכתה.
בשיחה אישית לשתף ולשקף לילד את הרגשות שלו. חשוב שהתלמיד יצא משיחה כזו עם תחושת ערך עצמית גבוהה. לסכם איתו על האפשרויות הנורמטיביות להוצאת כעס או תסכול. צעקות המורה או הוצאתו מהמסגרת רק מגבירה את תחושת הניכור והתסכול של התלמיד. כשילד לא עושה, מגיב בהפרעה, באלימות הוא ילד שנגמרה לו הבטרייה ואפשר לעזור לו למלאה.
 
מה המטרות?
* להעצים את התלמידים ולגייס אותם לשיתוף פעולה
* להעביר את האחריות לתלמידים
* לחזק את המוטיבציה ללמידה כשלכל ילד קצב משלו
* להתרכז ולכוון את הילד להתנהגות חיובית שלו (גם אם עדין יש ודרכיו שליליות)
* לחזק את הסמכות החינוכית  תוך הקפדה על הכללים והגבולות
* לשתף את ההורים – עליהם להבין שהילד מנסה למצוא את מקומו ואינו מצליח בדרכים חיוביות
                                ועל כן עלינו לחזקו ולתת כלים להורים כיצד לעשות זאת בבית. זהו מסר
                                גם להורים בבית גם למורה וגם להנהלת ביה"ס, שיש לאמץ.
 
בהרצאה
מקבלים המחנכים את כלי הצבת הגבולות. כיצד להציב גבול בצורה סמכותית, בוטחת , בעוצמת קול מתאימה, בשפה ברורה, עניינת, מכבדת.
יחד עם כלי הצבת הגבול מקבלים השומעים את כלי העצמת הילד . כיצד לחזק ולעודד את הילדים המוציאים מהמחנך את מירב האנרגיה, ילדים שאינם יכולים להגיב בצורה חיובית. לעזור לילד להתנהל על פי הנורמות המקובלות וליצור בכתה אווירה לימודית נעימה מעניינת ומאתגרת. איך לעשות זאת בשיתוף הוריו  וגורמי החינוך  במעגל השני.
ההרצאה מלווה במקרים מהשטח. כמחנכת 35 שנים ליוויתי ילדים בעלי קשיים והוריהם  להצלחה במשפחה, בלימודים ובחברה. את ניסיוני הרב אני מביאה להרצאות . כיצד ניתן להציב גבול  תוך גישה חיובית לילד.
 
+ שלח משוב
[ראש האתר]  עידית רונן כספי- הורות מיטיבה ומקדמת - יצירת סמכות הורית , ייעוץ חינוכי להורים.
 
לייבסיטי - בניית אתרים